- 1500 TL ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE ÜCRETSİZ KARGO

Kapıda Ödeme

Kapıda ödeme nedir?

Kapıda ödeme, bir e-ticaret sitesinden sipariş verilen ürünün kargo firması tarafından tüketiciye teslim edilirken tahsil edilen ödeme türüdür. Tüketiciler kapıya gelen kargo görevlisine alışveriş tutarını ödeyerek ürünlerini teslim alabilirler. Ödemeler nakit yada kredi kartıyla yapılabilmektedir.

Kapıda ödemenin avantajları nedir?

Kredi kartı bilgilerini internet üzerinde paylaşmak istemeyen müşterilerimiz için en mantıklı alışveriş yöntemidir. Sadece güvenlik için değil, sipariş verdikleri ve ödemesini önceden yaptıkları ürünün gönderilmeyebileceğini düşünen müşterilerimiz de ürüne kavuştuklarında ödemeyi yapabilirler. Bu açıdan kapıda ödeme, yeni nesil alışveriş ile geleneksel ödeme şeklinin birleşimi olarak yorumlanabilir.

Kapıda ödemenin tüketiciler için lehine olan başka bir yönü ise tüketiciye cayma hakkı vermesi. Diğer ödeme sistemlerine nazaran kapıda ödemede iade etme hakkının tüketicilere daha kolay sunulması tüketicilerin bu yöntemi seçmesinde önemli bir etken.

Teslim edilme süresi ne kadar?

Kapıdan ödeme seçeneğiyle satın alınan ürünlerin teslimat sürelerinde bir farklılık yoktur. Diğer bir deyişle e-ticaret sitesinin kargo şirketleriyle anlaşması gereği belirlediği teslimat süresi bu ödeme sisteminde de diğerleriyle aynı çalışır.

Ürün teslimatında tüketici adreste bulunamazsa ne olur?

Genel olarak kargo şirketleri teslimatın yapılacağı adreste kimseyi bulamazsa birkaç gün içinde adresi yeniden ziyaret ederler. Bu sürede tüketici en yakın şubeye giderek ödemeyi orada yapabilir. Ancak kargo görevlisi üç kere adrese uğrar ve tüketiciyi yerinde bulamazsa ürünü satıcıya geri iade eder. Bu aşamadan sonra tüketici için süreç en baştan başlar.

İkamet edilen şehirde şirketin anlaşmalı olduğu kargo şirketleri yoksa ne yapılır?

Çok fazla böyle bir durumla karşılaşılmasa da tüketicinin bulunduğu şehirde ilgili kargo şirketinin olmaması alışverişin gerçekleşemeyeceği anlamına gelmez. Böyle durumlarda mobil bölgelerden belirli günlerde sipariş teslimatı yapılır.

© 2023 Özlü Datça Tüm Hakları Saklıdır.
www.ozludatca.com